1. Mühendislikte Stajyer!

Bir Aksiyon Filmi

Mühendislik okuyan bir öğrencinin vazgeçilmezi haline gelen stajlar! Ardı arkası kesilmeyen her kafadan çıkan sorular ve belirsiz, kimsenin bilmediği ama kafasından attığı staj zamanı, kâğıt trafiği, stajın nasıl yapılacağı ve en bilinmezi staj defteri!

Staj denen bu kaos takvimi neden bu kadar karmaşık, staj neden bu kadar önemli ve staj dönemleri neden bu kadar stresli geçiyor?

Takvimin karmaşıklığı ve bilinmezliği ilk kez staj yapacak her öğrenci için problem olmuştur, öğrenci ne yapacağını kestiremediği için çömezlikte bir adım daha atarak herkes ne yapıyorsa onu yapmaya çalışarak staj takvimini kendine uydurmaya çalışmakta. Peki bu çömezliğin sebebi ne?

İlkokuldan üniversiteye kadar Türkiye standartlarına göre verilen eğitimin bir açığı burada karşımıza çıkıyor. Kişinin araştırmaya ve okumaya yöneliminin olmaması daha önce problem olduğu gibi aynı şekilde şimdi de problem oluyor. Velhasıl öncelikle burada kendimizi değiştirmemiz araştırmacı kişiliğimizi öne çıkarmamız gerekiyor. Daha sonrası ise zaten çorap söküğü gibi geliyor.

Staj Takvimi

Velhasıl biz takvime tekrar gelecek olursak şunları belirtmeliyiz ki; öncelikle her ne kadar her üniversitenin staj zamanları ve başvuru takvimi farklı olsa da üniversitelerden ayrı olarak sektörde oturmuş genel bir takvim var. Bu takvim yaz dönemini stajları için genellik kazanmıştır.

Takvim şubat ayı itibariyle başlar. Şubat ayında öğrenci elinden geldiğince ilk haftalarda staj yapmak istediği şirketleri belirlemeli ve şubatın üçüncü haftasında bu şirketlere başvuruda bulunmalı. Bunun sebebi ise zamanın gerçekten kısıtlı olması. Martın sonunda birçok şirket stajyer olarak alacağı öğrencileri çoktan belirlemiş olur. Burada diyebilirsiniz ki: “ya bizim bi tanıdık var tee mayıs sonunda bulmuş yerini…”. Eğer biz kulaktan duyma bilgilerle hareket edeceksek daha hala araştırmacı kişiliğimiz ön plana çıkmamış demektir. Bırakın el alem ne yapmış, bundan sonrasında mühendisliğinizin ilk adımı olan zamanı kontrol edebilme konusuna geliyor. Bu konu başka bir yazıya yol gösterdiği için burada kesiyorum.

taken-linkedin-meme-duncan1

 Başvuru yaparken

Başvuru yaparken unutulmaması ve dikkat edilmesi gerekenler ise kısaca şu başlıklardır:

– Mühendislikte yöneleceğiniz alana uygunluğu

– Staj yapacağınız gün sayısı ve takvimdeki yeri

– Stajın amacının ne olduğu ve açıklaması yazılmalı

– En çok bilinmeyen mesele, sigorta

– Stajda şirket bize ödeme yapar mı

Bu konulara bir sonraki yazımızda değineceğiz.

Bir Cevap Yazın