Not Sendromundan Arta Kalanlar

Engineering Right?Mezun olduğum zaman bir şey fark etmiştim, küçük bir şey. Herkesin bildiği gibi üniversite hayatında not tutma, tutanın arkasından koşma veya not paylaşma gibi durumlar mevcuttur. Tabi bunların yanında not saklama diye tabir ettiğimiz ve notlarını saklayan cimri, kımız arkadaşlar da bulunmaktadır. Bunların bütününe “Not Sendromu” diyebiliriz. Her ne ise, üniversite hayatı boyunca makine mühendisliğinde o kadar çok şey öğrenmiştim ki; dersler, stajlar, projeler ve hatta özel kazanımlarımı sadece arkadaşlarımla ve ihtiyacı olup soran birkaç kişiyle paylaşmıştım. Bir zaman Makine Mühendisleri Odası için öğrenci faaliyetleri adı altında bunları paylaşmayı hedef aldıysam da akim kalmıştı. Daha sonralarda ise herhalde not saklayan arkadaşlar gibi bildiklerimi de saklamışım yani Not Sendromuna yakalanmıştım. 😀

Yakın zamanda dershanemizde misafir ettiğimiz, aynı gece tanıştığımız, bir anda kaynaşıp saatler boyu muhabbet ettiğimiz bir arkadaş, blog yazarlığı ve bilgi paylaşımı konusunda beni ve beraber oturduğumuz dostlarımı uyardığında sanki baruta kıvılcım atılmış gibi herkes neler bildiğini düşünür olmuş, bildiklerini sıralayıp yazmaya karar vermişti.Herkes elinden geldiğince kendi branşı ile ilgili konular hakkında bir şeyler yapacağından bahsetmeye başlamıştı.

Haliyle bu parlama en fazla bir hafta sürdü. Ardından veteriner hekimimiz Cihan bir parlama gösterdi. “Veteriner Dünyası” adında bir hesapla bildiklerini ve öğrendiklerini kendi branşındaki öğrencilerle ve merak eden diğer kullanıcılarla paylaşmaya başladı. Verdiğim bu linklerle çalışmasını inceleyebilirsiniz.
Veteriner Dünyası Facebook ve Veteriner Dünyası İnstagram

Velhasıl bende Cihan’dan sonra yazmaya bildiklerimi paylaşmaya başlayayım dedim. Bundan sonra ki yazılarımı sırasıyla kategoriler halinde yazılar hazırlayarak makine mühendisliği okuyan öğrencilere deneyimlerimden ve öğrendiklerimden bahsedeceğim.

Bahsedeceğim bu konuların başında:
– Özel ve Genel Staj Deneyimleri; staj nedir, staj defteri nasıl olmalı, staj yaparken neler yapılmalı, nelere dikkat edilmeli gibi belirli konular üzerinde duracağım. Ve kendi stajlarımdan örnek ve deneyimler sunacağım.
– Proje Deneyimleri; derslere ait projeler, özel proje dersleri, proje yaparken nelere dikkat etmek gerek ve en önemlisi nereden başlamak gerek gibi konulardan ve inceliklerinden bahsedeceğim. Yine stajlarımdaki gibi okuduğum sürece yaptığım projelerimden örnekler vereceğim.

Az daha unutuyorduk misafir ettiğimiz arkadaş Mustafa Alka’dı. 😉

Blogumun Facebook ve Twitter hesaplarını takip ederek de yayınlayacağım yazılardan haberiniz olabilir.
Ömer Said Diary Post Facebook
Ömer Said Diary Post Twitter

7 thoughts on “Not Sendromundan Arta Kalanlar

  1. Geleceğe ışık tutmak gibi örnek bir davranışta bulunduğun için seni, fikri bulan ve uygulamaya geçen arkadaşları tebrik ediyorum. Mühendislik konusunda arkadaşlara yol göstereceğine eminim, başarıların daim olsun 🙂

  2. Her ne kadar not sendromuna yakalanmış da olsan( hepimiz gibi) boyle Bir paylaşma sürecine girmen gerçekten takdire sayan Ömer’cim. Bu sekilde devam etmeni dilerim 🙂

Bir Cevap Yazın