Üniversite Yolundaki Öğrenci Arkadaşa

Üniversite tercih günleri yaklaşan genç dostum, boğuşmakla geçecek günlerin bir hayli yaklaştı belkide içindesin. Ailenle dershane ve okul hocalarının peşinde koşarak, tanıdıklara ulaşmaya çalışarak kendini yoracaksın. Gerekirse gidip ayaklarında bir şeyler anlamak için yıpranacaksın. Eğer fazla boğuşmak ve yıpranmak istemiyorsan dikkat etmen gereken konuları kısaca anlatmak isterim.

Şunun farkında olmalısın ki tercihlerin senin hayatını büyük ölçüde değiştirecek. İstemediğin veya sevmediğin bölümü okumak zorunda değilsin. İnsanın cesareti, özgürlüğü, azmi, hayata bakışı, başarısı ve en önemlisi kabullendiği şeyler onu mutluluğa götürecek etmenlerdir. Eğer mutlu bir üniversite hayatı yaşamak istiyorsan aşağıda yazacaklarımı dikkatli oku.

  • Her şeyi ailenden bekleme, onlar sana yol göstericidirler, senin daha iyiye layık olduğunu bilerek yardım etmeye çalışırlar. Sende onları anlamamazlıktan geleceğine onlara yardım et. Onların dedikleriyle kendi düşüncelerini birleştir orta yolu bulmaya dikkat et.
  • İstediğin mesleği seçmekte özgürsün; kimse seni hangi mesleği seçeceğin konusunda zorlayamaz. Sevdiğin işi yapmak her zaman en iyisidir.
  • Mesleği seçtin sıra okulda, okuyacağın okul seni hayata hazırlayacak. Seçimini çok dikkatli yapmalısın. Hayatta başarılı olmak kendinle mutlu yaşamak istiyorsan okul hayatına dikkat et. İmkanlarını araştır. Okuduğun şehir senin şehrin olacak.

Ön plandakiler bittikten sonra sırada okul hayatı var.

  • En önemlisi her şeyi okuldan bekleme, Hogwarts değil sonuçta. Nereden geldiğini unutmadan sana açılan kapılardan ilerle. Eline geçen imkanları iyi kullan. Göremediğin imkanları da kendin oluşturmaya çalış. Emeğin asla karşılıksız kalmaz.
  • Ben sadece okumaya gidiyorum deme, okuduğun alanla ilgili konuşabileceğin gurular var. Onlarla iletişime geç neler yapabileceğinle ilgili sana yol gösterici olacaklardır. Sadece biriyle yetinme başka kapıları da tıkla.
  • Hocalarınla ilgili sıkıntılar yaşayabilirsin, onlarla sağlıklı iletişim kurmaya çalış. Hocalarını dinlemekten ziyade dersleri dinle.
  • Blog yaz; okuduğun alanla ilgili, kendinle ilgili düşüncelerini yaz. Önce hayaller sonra yapılacaklar ve en son yapılanlar. Bu evre alanınla ilgilenen blog okuyucularını seninle iletişimde olmalarını sağlayacak. Yazdıklarını ilgili sosyal mecralarda paylaş. Bu onların sana ulaşmasındaki tek yol.
  • Sosyal ağları basitçe kullanmaktansa profesyonel kullanmaya odaklan. Linkedin’de CV’in hazırlanmaya başla, alanındaki kişilere bul. Slideshare’de yaptığın sunumları paylaş. Acedemia.edu’da okuduğun bölümdeki akademik kadroya ulaş. Kullandığın sosyal ağları blogunla senkronize halde kullan.
  • Derslerinde başarıyı not olarak görme, başarı notlarla ölçülemez. Ezberlemektense öğrenmek senin amacın olsun. Dersi öğrendiğin an başarılısın demektir.
  • Kabul etmek kendini bildiğini gösterir, kendi yaptıklarını kabullenen insan hayatta başarılı olur. Hata yapmaktan korkma. Yaptığın hataları da kabul etmekten kaçma.

Benim aklıma gelenler okuduklarım ve gördüklerim bunlardan ibarettir. Pozitif düşün, sevdiğin işi yap, kabul etmekten kaçma. Hayatta en başarılı insan bunları yapandır. Sana da bunlar yakışır… 😉

Bir Cevap Yazın