Ne oldu bize?

Yaklaşık 3 aydır hiç yazı yazmadığım geldi aklıma. Neden yazmıyorum dediğim zaman eskiden yazdığım konuların her birinden uzaklaştığımı gördüm. Bloglama, sosyal medya, teknoloji, gündem vb. konulardan çok uzaklaşmışım. Beni bunlardan uzaklaştıran ne diye düşündüğümde zaman son 3-4 senede bir çok şeyin değişmesi olduğunu fark ettim. Kısa kısa değinirsem bu konulara biraz daha anlaşılabilir.

Bloglar
Bloglamayı bilen hatta hatırlayan o kadar az insan kaldı ki sayılsa bir elin parmaklarını geçmez sayısı. Daha öncesinde kimse sosyal ağların artmasının sonucu olarak böyle bişey beklemiyordu. Başta blog yazanlar, sosyal ağ sayısı arttıkça kullandıkları ağlara içerik yetiştirmekte zorlandığı için kimisi blogunu kapattı kimisi yazı yazmayı bıraktı. Yazı yazmayı bırakmayanlar ise 3 ayda bir yazı yazar olmuş. Haliyle bloglar arsındaki etkileşim azalınca sonuç bizi bu duruma sürekledi.

Sosyal Medya
Sosyal Medya hakkında yazan yazarlar ise büyük medya bloglarında kaybolmuş haldeler. Ne biz onlara ulaşabiliyoruz ne de onlar artık küçümsedikleri için arkada kalan blag yazarlarıyla pek görüşmüyorlar. Etkileşim burda da yerlebir olmuş durumda. Bu büyük Sosyal Medya blogları tekele aldıkları için de yazı yazılmaz yorum yapılmaz oldu. Burayı da saldık.

Teknoloji
Teknoloji konusuna girmeye bile gerek duymuyorum. Bloglama kısmını bir çok alan adı tekele aldığı için saf dışı olduk.

Gündem
Gündem ise karma karışık. Her gün farklı bi ekşın durumu söz konusu. Güya demokratlaşacak dediğimiz internet alemi, ahırdan yeni çıkan dana gibi kafasını sağa sola vuruyor. Bu nasıl bi durum içindeyiz dediğimizde kimse kendine bakmadan anında savunmaya geçer hale geldi.
Hükumetin veya devletin devamlılığını mı istiyor yoksa kendi fikirlerini savunurken mi boğuluyor belli olmayan bürokratlarımız var.

Zamanında blog yazarları artsın diye sunumlar yapılır, ortam bu fikir çokluğunda etkileşimle ortak bi noktaya varılsın diye uğraşılırdı. Şimdi bu da kalmadı.

Kendimde hiç olumsuzluk görmüyor da değilim ama ben tek değilim. Benim gibi onlarca blog yazarı var.

Blog yazarlarını bu hale getirenler utansın diyorum.

cahiller utansın

Bir Cevap Yazın