The Be Safe

Bizim inandığımız ve üzerinde hiç düşünmediğimiz bir konudan bahsedeceğim. Biraz acı bir gerçek. Bizde reel dünyada yaşadığımız için değinmem gerektiğini düşünüyorum.

Güvende olma; bizim için daha düşünme safhasına gelmeyen bir konu, çünkü herkes şuan gerek kendinin gerek ailesinin gerekse devletinin güvende olduğu fikrine kapılmış durumda. Ben bu konuyu daha önce düşünmüştüm diyen belkide hiç yoktur aramızda. Şahsen ben şimdiye kadar böyle bir “güvende olma” arayışına girmedim çünkü herkes gibi bende kendimi güvende hissediyorum.

Buraya kadar her şey gayet normal öyle değil mi?

Peki şimdi bırakın Türkiye’yi belki biz aramızdaki sorunlara çözümler üretip bulunduğumuz durumdan kurtulabiliriz. Ama ya çevremizdeki devletlerin durumu??

  • Suriye, aldı başını gidiyor. İç savaşın üçüncü yılına girmek üzere. İçlerindeki ayrışmaların ve uzlaşmazlıklarının sıkıntısını hala çekiyorlar. Şu Cenevre konferanslarına kadar bir tarafa tutunmaya çalışıyorlar. Orada kimse güvende değil. (1 Gün)/(100 ölüm) le hesaplayabilirsiniz! Sınıra yakın yerdeki insanlarımızın nasıl uyuduğundan bahsetmiyorum bile..
  • Irak, hala ayakları sendeleyen ceylan modunda. Koca bir savaşın içinden cebelleşerek çıkan müslümanlar Suriye’nin durumuna göre şekillenebilecek konumda. Irak’ta hükümet kurulma aşamasına, Suriye’de iç karışıklıklar başlaması için hazırlıklar vardı. Sınır kapıları pek dayanıksızdı. Şu anda Irak’ta güvende olma durumu yok.
  • İran, en son ABD ile uzlaşma yolunda olduğu için Suudi Krallığı durumdan hiç hoşnut değil. İran’ın Suriye üzerindeki etkisinden bahsetmek bile istemiyorum. Az biraz olayları takip ediyorsanız durumun farkındasınızdır. Ne yazık ki burasıda hükümetlerinin başındakilerin davranışları yüzünden güvende olma hissi uyandırmıyor.
  • Ermenistan, şuan ki bazı devletler gibi ekonomik krizin eşiğinde. Onuda geçtim ne bizim orta halli insanımız onları seviyor ne de onlarınki bizimkini. Daha önce sınıra yakın yerlerde olan olaylardan bahsetmiyorum bile. Sınırdaki insanımız kendini güvende hissedemiyor.
  • Gürcistan, evlatlık muamelesi gören bir devlet haline geldi. Rusya tek tokatla 2 sene önce yerine oturttu. Az daha işe el atılmasaydı ikinci tokatla yerle bir olurdu. Rusya’nın önünde duran sürekli boynu bükülen kısa boylu dost. İnsanlar 2 sene önceki olaylar yüzünden kendilerine gelemediler hala. Bir çok insan güvende olmadığını düşünüyor.

Batı kısmına girmiyorum ve yukarıda çıkmıyorum. Bize en yakın olanlar ve güvende olma hissiyatımı ayağa kaldıranlardan kısaca bahsettim.

Dünya insanlarına her ne olduysa böyle bir asilik, böyle bir devrimcilik, böyle bir hükümet devirme eğilimindeler. Dünyanın bir çok yerinde bu ay içerisinde sayısızca polis karşısında direnen insan gördüm. Türkiye’de de devam ediyor. Sanki bir olaylar silsilesi yaklaşıyormuş gibi geliyor bana.

Asimetrik savaşı görmeye gerek kalmıyor bile! Halkı ayaklandırın yeter!

Diyeceğim şu ki; barutun yanına kıvılcımla bile yaklaşılmaz. Hükümetler barut fıçılarının kucaklarına almış ateşin üzerinde atlıyorlar. Hiç hayra alamet değil bu gidişat. Ne diyeyim Allah sonumuzu hayretsin.

Bir Cevap Yazın