Öğrenci Şehri Samsun

En Son Haber’in dünkü haberlerinden bir tanesi öğrenci şehirleri ile ilgiliydi. Facebook’ta bağlantıyı görünce bir okuyayım dedim. “Türkiyede öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirlere baktığımızda özellikle sosyal ve kültürel olanakları en fazla olanlar öne çıkıyor.” Bu habere göre öğrencilerin en çok yakındıkları konu barınma olanakları. Dolayısıyla sırasıyla şehirlerden bahsedilirken barınma ve ulaşım üzerine yoğunlaşılmış.

Gençlerin en çok tercih ettiği kentler sıralamasında ilk sırada Ankara, İstanbul, İzmir geliyor ki bunun en büyük nedeni üniversite sayısının fazla olması. Dolayısıyla üniversitenin çok olduğu şehirlerde öğrenci sayısı da o oranda artıyor. Bu üç büyük kenti Eskişehir, Bursa, Antalya, Kayseri, Gaziantep ve Çanakkale izliyor.

Kayseri’nin bu sıralamaya girmesi biraz şaşırtıcı oldu benim için. Yani ne bileyim Konya yok Kayseri var. İnsan şaşırıyor her halükarda. Neyse bende bu haberi okuduktan sonra aynı konuyu Samsun için bi düşüneyim dedim.

Samsun öğrenci şehri mi?

Samsun, Karadeniz’in en büyük öneme sahip sahil ve liman şehirlerinden. Şehir her ne kadar deniz boyu uzasa da ulaşım çok rahat sağlanıyor. Samsunda iki tane üniversite var. İlki 1975 yılında kurulan Ondokuz Mayıs Üniversitesidir. İkinci olarak da 2010 yılında Canik Başarı Üniversitesi kuruldu. OMÜ devlet tarafından, Canik Başarı’da Başarı Eğitim ve Kültür Vakfı ve Tanrıverdi Vakfı tarafından kuruldu. Bu iki üniversite de şehrin en uç kısmında.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi – OMÜ

OMÜ şehir merkezine 14 km uzaklıkta. Gözünüzü korkutmak gibi olmasın, ulaşım olanakları oldukça fazla. Tramvay, dolmuş, otobüs ve express var. Bu istediğiniz 4 seçenekle de hızlı bir şekilde üniye ulaşabilirsiniz. Zaten OMÜ de okuyan bir çok öğrencinin yoğun olduğu yerleşkeler; Atakum, Türk-İş, Ömürevleri vs. şehir-OMÜ arasındaki semtlerdir. Ulaşım bu yerleşkelerden daha hızlı ve kolaydır. Samsunda hayatın 10:30 civarında bittiği söylentileri genel olarak doğrudur. Öğrencilerin yoğun olarak bulunduğu bu saydığım yerlerde bir kaç saat daha sonra biter hayat.

Canik Başarı Üniversitesi

Belediye Evleri semtine 7 km’dir. Şehir merkezindeki Cumhuriyet meydanına ise 11 km mesafededir. Öğrencilerin ulaşımı için belirli güzergahlara servisler vardır. Ayrıca Cumhuriyet meydanından her yarım saatte bir Gürgenyatak hattı minibüsleri ile ulaşım sağlanmaktadır. Bu üniversite OMÜ’yle ters istikamette olduğu için öğrencilerin tercih ettiği semtler de büyük oranda fark ediyor. Üniversitenin yeni olmasının artıları ve eksileri var.

Batı Park

Ana hattıyla öğrenci şehri olma yolunda ilerleyen bir şehir. Şehir merkezi-OMÜ arasındaki tüm semtleri canlandıran öğrenciler. Oran olarak da öğrencilerin; Samsun nüfusuna, ekonomisine ve sosyal hayatına katkıları halktan daha fazla. Dolayısıyla eğer şehirdeki üniversite sayısı gelecek yıllarda artarsa Samsun da “Öğrenci Şehri” kategorisine girebilir. Gerçi bu haliyle de baya etkili fakat sıralamaya giren şehirlere kıyasla biraz daha sönük kalıyor.

 

Bir Cevap Yazın