Gezi Parkı’nı Yıkıyorlar!!! #GeziParkıİçinTaksime

Gezi Parkı Yıkılıyor!
Olay kısa bir özetle şöyle oluyor efem: Dün gece Taksim’deki Gezi Parkı yıkımına tam başlanacakken @ahmetsaymadi sayesinde 20 kişi toplanıyor ve dozeri durduruyorlar.

@ahmetsaymadi

Gece olay yerini dozer terk ediyor ama nafile “Durmak Yok!”. Yıkılan alanı güvenlik şeridine alıyor görevliler. Yıkımı durdurmaya karalı olan 50 kişi neler yapılabileceğini toplantı yapıp tartışıyorlar. İlk olarak nöbet tutulacağı kararı veriliyor.

Sabah saatlerinde bütün medya Gezi Park’a geliyor. Destek için bloglara haber sitelerine yıkıma karşı çıkıldığı yazılıyor.

2_@ahmetsaymadi

Öğle saatlerine doğru polisler ve zabıtalar geliyor. Yıkım işleminin devamın için talimat almışlar. Bir iki saat sonra biber gazıyla ilk saldırıyı yapıyorlar. Yıkıma karşı bekleyenlerde geçit vermiyorlar. Polisler tekrar çekiliyor. Bu arada havada polis helikopteri tetikte geziyor.

İlkinde yıkıma karşı olanları alandan dağıtamayan polisler 2. bir müdahaleye hazırlanıyorlar. Polisler akın etmeye başlıyorlar adeta alana. Yıkımı durdurmaya kararlı olan halk da git gide artıyor. Dozerin etrafı polis çemberinde. Kimse “Aman!” vermiyor.

Desteğe gelen halk bu fotoğraftaki gibi püskürtülmeye çalışılıyor.

taksim_@onur_uysal

Sloganlar üretiliyor:

“Taksim bizim İstanbul bizim”
“Dozerin altında Tayyip kalsın.”

Giderek kalabalıklaşan halka CHP’den Gülseren ONANÇ @gulserenonanc , Tiyatrocu Orhan Aydın @orhanaydin6 ile birlikte BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder @sirsureyya katılıyor.

Bu olaylardan sonra ikindi vakti gibi dozer, polis ve zabıtalar geri püskürtülüyor. Direnenler her ne kadar sevinseler de parkta kalmayı tercih ediyorlar. Ardından saat 19:00 civarı fidan ekmeye başlanıyor. Akşam vaktinde binlerce insan oluyor bu direnişteki insan sayısı.

Direnişi destekleyen bir çok insan var.

Bu yıkımı istemeyen halk orada nöbetleşe dururken bilgisayar başındakilerde boş durmuyorlar tabii ki de.ayagakalktaksim
Web:taksimicinayagakalk.com
Facebook Sayfası: facebook.com/taksimgeziparkidernegi
ve Son olarak Twitter: @ayagakalktaksim

Şimdiye kadar çok az sanatçımız bu tür olaylara destek vermişti. Bu sefer bu sayı daha fazla. Ceylan Ertem gibi bir çok sanatçı twitter ve facebook üzerinden de olsa desteklerini eksik etmeyip az zamanda olayın duyulmasını sağladılar.

Olay yerine gelen sanatçılarda Fırat Tanış gibi sizleri Gezi Parkı’na çağırıyor.

Bu linkte de canlı yayın var: livestream.com/revoltistanbul

Halkımın insanı da alıştı artık bu tür durumlara.

Sosyal Medyayı akıllı kullanan halk 20 kişiden binlerce kişiye ulaşabilmiş halde. Son olarak diyeceğim orada bugün nöbette olan ve direnen tüm insanlara da selamlar.

Bir Cevap Yazın