Basın Yasağı ve Zoubi Açıklaması

Sabah uyandığımda Reyhanlı hakkında hangi gelişmeler var onların merakı içindeyken ilk karşılaştığım şeyin yayın yasağı olması birden bire sinirlenmeme, o açılmayan gözümün birden açılmasını sağladı. Şaşırsam mı üzülsem mi bende bilemedim.

Her zamanki gibi tek bir yere bağlı kalmadım. Haberi bir çok yerde tekrar tekrar okuyup anlamaya çalıştım. İlk yaptığım şey ise Reyhanlı’daki videoları çeken birine ulaşmaktı ki çok kısa zamanda bunu da başardım. Sonrasın da İsmail Hakkı Polat’ın sayesinde olayın farklı olduğunu öğrendim.

twiter-@basakpurut-@ozuckan-@ismailhpolat-@MGokhanAhi @basakpurut @ozuckan @ismailhpolat @MGokhanAhi

Yukarıdaki fotoğraf zaten yine bizim basınımızın acizliğini anlatıyor. Olayın bu haddeye kadar geleceğini düşünmüyordum açıkçası. Ardından RedHack‘te Valiliğin sitesin hackledi. Sanki olayı daha da kızıştırmaya çalışıyor gibi geldi bana.
twitter-@basakpurut-@ozuckan-@ismailhpolat-@MGokhanAhi-2

Son olarakta SANA‘dan yayımlanan Enformasyon Bakanı Omran el-Zoubi açıklaması dahada karmaşık bir hale getirdi durumu.

İşte Zoubi’nin açıklaması:

ŞAM – Enformasyon Bakanı Omran el-Zoubi:” Türk hükümeti sınır bölgelerini terör merkezlerine çevirerek, Suriye’ye silah, patlayıcı, bomba düzenekleri, araçlar, para ve teröristlerin girişini kolaylatırdı halende yapmaktadır. Bu yüzden Türk hükümeti ve bakanı siyasi ve ahlaki olarak Türkiye, Suriye ve bölge halklarına yönelik direkt bir sorumluluk üstlenmektedir” dedi.

Enformasyon Bakanı el-Zoubi Şam’daki Ulusal Esad Kütüphanesinde siyasi ideoloji seminerinin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’de hiç kimsenin Suriye hakkında dün Türkiye’de meydana gelen patlamalarla ilgili gelişigüzel ithamlarda bulunmasının hakkı olmadığını, Suriye’nin bu gibi tasarruflarda bulunamadığını ve bulunmayacağını çünkü ilkelerimizin buna izin vermeyeceğini vurguladı.

Bakan Zoubi:“Suriye’de meydana gelen bütün olayların sorumlusu Türk hükümetidir, Türkiye’de dün meydana gelenlerin sorumlusu da Türkiye hükümetidir, bu yüzden Recep Tayyib Erdoğan’a düşen görev istifa etmektir geleceğini Türk ve Suriyelilerin kanları üzerine kuramaz” dedi.

Sadece bu açıklama değil son dakikada Davutoğlu da yaptı bir açıklama. Bu açıklama ile de başta üzerine atılan tüm sorumluluğu Suriye üzerinden çekti.

Her zaman ki gibi muhalefette daha neyin nasıl olduğunu bilmeden savunmaya çalışıyor etrafı ki bu Demokrat bakışa tamamen aykırı bi durum. Onlar yerlerinde sayıklaya dursunlar, biz de elimize verilen ipi çekmeye çalışalım.

Peki şimdi sıra kimde? Kimi suçlayacaklar? Hangi hakla bizi-Reyhanlıyı savunacaklar?

Bir Cevap Yazın