Medya – Sosyal Medya !?

Yaklaşık bir saat önce bir haber okudum. Suriye‘de olan olaylar hakkında. Bu haberi okuduğum yer bir haber sitesi ardından bir blogda da aynı haber vardı. Haber yayımlanalı 5 gün olmuş ve ben yeni okuyabildim. El Beyda katliamının dehşet veren görüntüleri var haberde. Habere göre katliamı gerçekleştiren Suriye ordusu, habere koydukları videoda da kadın muhaliflerin yaptığını söylüyor. Bu sadece bir örnek. Tak ettiği için artık direk bunu örnek verdim.

medya-sosyalmedya
Biz hep derdik medya bize yanlış haber sunuyor, yok medya şöyle yok bloglar ve haber siteleri daha iyi falan diye. Peki ya haber siteleri ve bloglarda aynı kategoriye girerse…!?

Nasıl medyanın yanlışlarını çarpıtmalarını gösterebiliyorsak blogların veya haber sitelerde yapılan yanlışlardan da bahsetmemiz gerekmez mi!?

Diyelim ki medyanın başında parası olanlar, devletin başındakiler veya devler var. Haber sitelerinde ve bloglarda da yine bu şahıs veya baştakiler olamaz mı!?

Ütopik gelenler için de Zeynep Atikkan ve Aslı Tunç’un birlikte yazdığı “blogdan al haberi” isimli kitaplarında bu konuyla alakalı örnekler mevcut.

“Sanal alemde işler epeyce karışmış durumda. Artık karanlık gruplar ya da baskıcı iktidarlar da en az iyi niyetli birey ve topluluklar kadar teknolojiye hakim.”

Kimin kim olduğunu bilmediğimiz bu mecralarda dikkatli olmamız lazım.

Ben bir blog yazarı olarak; blog yazanlara ve okuyucularına uyarıda bulunayım. Gerisi size kalmış.

Bu konu daha fazla açılabilir zamanım olmadığı için diğer blog yazarlarına havale ediyor desteklerini bekliyorum.

Bir Cevap Yazın