Samsun’da 1 Mayıs

Bayram olarak görenlerin bayramı kutlu olsun.

Bir önceki yazımda bahsettiğim üzere bugün Samsun sokaklarında idim. 1 Mayısı Samsun halkının nasıl karşıladığını gördüm. Gördüklerimin de fotoğraflarını çektim. İstanbul’daki olayları medyada görmüş, okumuş belkide yorum bile yapmışsınızdır. Bu denli kötü olacağını bildiğimiz bir durumdu. Biber gazlarının havada uçuştuğuna gidenler şahit olmuştur. Ben orada olmasam da Twitter da paylaşılan görseller bu bayramı(nasıl bi bayramsa artık) nasıl kutladığımızın bir göstergesi.

biber-gazı

beşiktaş-eğlence

Fotoğraflardan da anlaşıldığı üzere pek bi eğlenceli geçmiş.

(Ağlanacak halimize gülüyoruz.)

İstanbula hafif değindikten sonra şimdi Samsun da sıra. Samsun’da ne oldu, nasıl geçti bu bayram hemen ona geçelim. Samsunda 3 kilometreye yakın Cumhuriyet caddesinde grupların toplanmasıyla başladı. Caddenin başında ve sonunda kontrol noktaları vardı. Ara sokaklara giriş ve çıkışlar kapalı, her 5 metrede bir polis grupları vardı. Önce gruplar bu alana toplandılar. Daha sonra yürüyüşe başlandı. Grupların arasında başta sosyalist gruplar olmak üzere halktan bir çok insan vardı. İşçi sendikalarını saymaya gerek yok zaten, bu onların bayramı. Yaşlısından gencine hatta çocuğuna kadar her yaştan ve etnik guruptan insanlar o uzun caddeye sığdılar ve yürüyüşlerini yaptılar.

DSCF0968 (1024x576)
DSCF0950 (1024x576)
DSCF0956

Samsun her kesimden insanı barındırdığı için aynı zamanda burası Samsun olduğu için her hangi aşırı bir durum olmadı. İstanbul’da arbede yaşanırken Samsun’da bayram havası vardı. 25 derece olan hava sıcaklığında insanların bu denli görüşlerini desteklemek ve bunları haykırmak için yürüyüşleri; insanların pencerelerden, polislerin çatılardan bakışları arasında sorunsuz bir şekilde bitti.

DSCF0960

Sorunsuz geçmesi beni mutlu etti. İnsanların düşüncelerini savunmaları da harika bir olay(düşünemeseler bile savunabiliyorlar). Polislere gelince burada hiçbir sıkıntıları olmadı. Herkes seviye ve görevlerini bildiği için aşırıya kimse kaçmadı. Çok olumlulardı(gidip sohbet bile ettim polislerle o derece yani).

Her ne kadar insanları kırmak istemesem de bende özgür biriyim ve kendi görüşlerim dahilinde 1 mayısı bir bayram olarak görmüyorum. Bayram olarak görenleri de kınıyorum. Bence provokasyon bayramı, yollarda heba olma bayramı. Her ne kadar savunulsa da yeri böyle saçma bi zamana sınırlanmamalı. Düşünceyi yaymak, bir şeylere karşı çıkmak sınırlandırılmamalı.

Adı bayramsa bayram olmalı. Provokasyon olmamalı.

Bir Cevap Yazın