Şimdi Dikkat Zamanı

Vee artık Gangnam Style yürürlükten kalktı. Sıra Harlem Shake’de. Gangnam’ın ilk çıktığı zamanı belki hatırlarsınız, herkes o dansı yapmaya çalışıp çektiği videoları Youtube gibi video sitelerinde paylaşıyordu. Yayıldı yayıldı…

Peki sonra ne oldu?

Ne mi oldu. Turkcell daha belki bir ay bile olmadan reklamında kullandı. Burda Turkcell’i kınamıyorum tabii ki de, Turkcell Style reklamının bir çok kişinin dikkatini çektiği kesin. Eminim Turkcell gibi bi çok şirket bu olayı kampanyaya çevirmeye çalışmıuştır. Benim gözüme o çarptığı için ben ordan girdim. Bu bi kenarda dursun.

Şimdi bu Gangham’a benzer gündeme oturan yeni bi olayımızda daha var, “Harlem Shake”. Yine aynı şekilde bu videoda tutuldu, milyonlarca kişi bu şarkı ile video çekmeye başladı ve paylaşıp durdular. Kimisi evde kimisi ofiste çekilmiş bi çok video var Youtube’da. Bu eğlenceli bi şey her halükarda ama bu eğlencenin arasında yine Gangham da olduğu gibi benim dikkatimi faklı şeyler çekti.

Bunların en önemlisi bu video çeken kişilerin çektikleri mekanların gerçekliği. Yukarıda dediğim ve belki de gözden kaçırdığınız ipucu kelime “ofis”. Tamam evde çekenler eğlencesine falan çekiyorlar fakat ya ofiste çekilenler. Şahsen o videoları izlerken müziğe ve danslarına daldığım oldu ama şirket isimleri, logoları aklıma yer edindi bile. Konuyu anlamak için bi de farklı açıdan bakalım.
harlem-shake
Ben her hangi biriyim ve de çok meraklıyım. O videolardan birini izlerken gözüm bi logoya/isme takıldı. O logo/ismi arıyorum ve hiç bilmediğim bi şirket (diyelim ki) “KSLA 12 News” adın da bir haber programı çıktı karşıma.

Bu olay sizin için bi anlam ifade ediyor mu? Etmeli bence.

Eğer bir şeyin yayılmasını dolaylı olarak reklamını yapmak istiyorsanız buna benzer bir şey bulup yapıp paylaşmalısınız. Bunu okuyan normal biri kendi grubu için falan filan yapabilir. Fakat eğer bunu okuyan kişi bi iletişimci, sosyal medyayı iyi kullanan, reklamcı biri ise daha dikkatle Sosyal Medyayı global olarak takip edip kampanya olarak değil de eğlence gibi gösterip kendi amacına kullanabilir. Ben şahsen Turkcell Style’ı hiç sevmedim hatta nasıl profesyonel bi şirket böyle yapar demiştim. Aman dikkat neye nasıl kullanacağınızı bilmezseniz “Kral Olan Müşteri veya Tüketici” yi itebilirsiniz.

İşin aslı Viralliğe kavuşan videoların nasıl kullanılacağını bilmekte yatıyor.

Bir Cevap Yazın