Ondokuz Mayıs’a Yeni Adaylar İçin

ÖSYM’nin yaptığı sınav sonuçlarının açıklanması yaklaşırken öğrencilerin üniversiteleri araştırması olası sonuç ve değerlendirmelerin arasında. Gideceği şehri, okulu, bölümü hatta bölüm hocalarını -kaç prof. var gibisinden- dahi arayan insanlar var. (Aslında bende böyle biriydim 🙂 ) Bu yazıyı da benim üniversitemi arayan öğrenci adayları için yazıyorum.

Tercihlerini öğrenciler artık bölümlerine göre değil, şehirlerine göre yapıyorlar. Bunun temelinde de sosyallik ve kültür farklılığı hatta ve hatta insanları etkilemek yatıyor. Öğrencilerin çevre baskısından dolayı bunu yapmaları olası değil kesin bir olgu. Doğuda okuyan bir öğrenciyle batıda okuyan öğrenci arasında toplumu geçtim şirketler dahi ayrım yapıyorlar. Bu konuyu dikkatleri geleceğinize çekmek için yazdım. Gelelim benim üniversiteme.
Ondokuz Mayıs Üniversitesi bildiğiniz gibi Samsun’da. Samsun gündem de olan son olayların -canikteki sel olayı- yaşandığı yer. Yavaş yavaş gelişen bir şehir. Ben 2011’in başlarında nerden düştüm buraya diyordum. Ben genelde şehirlerin gelişmişlik, yapı ve sosyalliğine bakan kesiminde olduğum için bana baya baya garip gelmişti. Samsunlu arkadaşlarıma sorduğumda ise eski hakinin berbat şu anki halininse harika olduğu. -seli saymazsak- Çok güzel bir şehir olma yolunda. Belediye sahil ve üniversite tarafına da bakmaya başladı. Öğrencilerin yoğunlukta oldukları bölgelere yani. Bu yerler arasında Atakum, Deniz Evleri, Mimarsinan gibi yerleşim yerleri var. Bana göre en iyi yer tabii ki Mimarsinan. Şehre ve Üniversiteye ulaşım imkanı, zaman ve para bakımından en uygun yer. Kiraları da sahilden yukarı doğru çıktıkça azalıyor. Güzel apartlar ve ev arkadaşı bulabilirsiniz.

Gelelim ikici temel olan üniversite seçimine. Üniversitemizin alanı bol bol geniş. Güzelce gezebileceğiniz veya çalışabileceğiniz -inekleyebileceğiniz- çok yer var. Eğitimi ise fakülteden fakülteye, bölümden bölüme farklılık gösteriyor. Ben kendi bölümüm olan Makina mühendisliğinden bahsedecek olursam; sizinde bekleyeceğiniz gibi mühendislik fakültesinde. Ve herkesin de dediği gibi zor bir mühendislik alanı. Öğretim görevlileri de oldukça değerli, bilgili ve kendi alanlarında uzmanlaşmış kişiler. Hatta hemen örnek vermek gerekirse Erdem Koç‘un kendi alanında yazdığı kitaplar ve yayınlar var. Bildiğim kadarıyla da kitapları memleketim olan Kayseri’de de öğrencilerin alması gerekli olan kitaplar arasında.

Neyse dediğim gibi alanımız oldukça geniş fakültelerin arası da Google Maps’ten gördüğünüz kadar uzak değil. Bu arada üniversitemiz bünyesinde de uygulanan part time iş imkanı var. Kütüphane vb. yerlerde. Yemekler haftalık ve aylık kalori gereksinimlerine göre düzenleniyor. Fiyatı ise oldukça makul sadece 1,5 TL. Eğer başvurursanız da yemek bursumuz var. Her sene yeni eski tüm öğrencilere bu fırsat tanınıyor.
Üniversiteye ulaşımı ise dolmuş, tramvay ve otobüsle. Kısaca bunlardan da bahsedersek dolmuşların fiyatı 1,75 ve 1,5 TL bu fiyatlar bindiğiniz yere göre değişiyor. Tramvayda olay biraz daha güzel; 1,35 TL, bide 10 durak olayı var. Otobüslerde 1,35 TL. Şimdi diyebilirsiniz neden fiyatları yazdın diye. Bende hemen söyleyeyim. Ben daha Samsun’a gitmeden internette bir şeyler aradığımda adam akıllı bir yer bulamamıştım. Bu yazı sırf yeni gelen öğrenmeye açık öğrenci adayları için yazıyorum.

Takılacak mekan derdinizde yok. Arkadaş ortamıyla geze geze bir çok mekan edinebilirsiniz. Umarım tanıtıcı bir yazı olmuştur. Yeni adaylar geldiklerinde yardıma ihtiyaçları olursa elimden geldiğince de yardım edebilirim. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun. 🙂

Bir Cevap Yazın