İlk Staj Deneyimi

Küçüklüğümden beri bir çok küçük çaplı şirkette veya işyerinde çalışmışlığım var. Sanayideki rot-balansçıdan tutunda yazıcı ve bilgisayar tamiri yapan bir atölyeye kadar birçok yerde çalıştım. Fakat stajyer olarak çalışmak daha farklı bir olgu. Bir yerde stajyer olarak çalışmak demek kendi mesleğinizin ilk basamağı demek. CV’nizdeki ilk şirket demek. Belkide profesyonel hayatınıza adım atmak demek. Bunların hepsi size bağlı tabii kide. Bu benim ilk staj değerlendirmem olduğu için tarafsız bakmam zor olacak biraz ama genede bu değerlendirmelerden size de bahsetmek istedim.

Burada işe başlayalı yaklaşık 2-3 hafta oldu. İlk senenin sonunda staj olmamasına rağmen ben kendimi geliştirmek için bu staj işine başvurdum. Meraklı olmamın bu konuda bir hayli etkisi var. İlk olarak şirketten bahsetmek isterim. Şirketimizin adı Aktes Isı. Kazan üretimi yapan bu şirket on üç yıllık büyük bir deneyime sahip yönetici ve işçi kadrosuyla güvenilir bir şirket. İlk geldiğim gün her ne kadar yoğun olsalar da büyük bir ilgi gösterdiler. Bu ilk bir haftada projelerin nasıl çizildiğini ve hesapların nasıl yapıldığı hakkında bilgi edindim. Bunun yanında projeleri çizdiğimiz programı bilmemin de faydası oldu. Okulda her ne kadar az değinseler de burada kazan projeleri çizerken daha fazla çalışmanız gerekiyor bu gibi programlara.

İkinci haftada ise yeni seri üretimdeki kazanların proje çizimlerinin ve hesaplamaların nasıl yapıldığını öğrenip bir-iki tanede ben kazan hazırlamış oldum. Tabii kide ben hazırladıktan sonra mühendislerin elinden geçti. Hatalarımın az çıkması bir yandan beni sevindirirken bir yandan da eğitmenimin ve mühendislerin de hoşuna gitti. Bununda çalışma isteğimde büyük bir artı kattığını söyleyebilirim. Şimdilik durumlar bu şekilde.

Şimdiden emin adımlarla ilerliyorum. 🙂

Mesai saatinde yazıldı kimseye çaktırmayın. 🙂

Bir Cevap Yazın