Bliim gerekli mi?

Denemelerimden Bilim

Okuldaki felsefe öğretmenimiz bilimin gerekliliğiyle ilgili bir yazı yazmamızı istemişti, bende yazmıştım bunu sizinle de paylaşmak istedim. Okuyun bakalım. Nasıl yazmışım? Yorumlarınızı bekliyorum.Bliim gerekli mi?

“Bilimin kelime anlamı genişletilebilir. Bana göre bilim bir bilgiyle ilgilenen insanın bir yol veya etkinlikle sonuca kadar izlediği yoldur. Ben etkinlik olarak bilimi savunup, Kuhn’u desteklerim.

Kuhn’a göre bilimi etkileyen şeyler bütünü paradigmadır. Bu bütün içerisindeki kültürün, teknolojinin, toplumsal inancın vb. etkisi paradigmayı yani bakış açımızı sınırlandıran çerçevelerdir.

Bilim gereklidir. Çünkü bilimin gelişmesinde farklı paradigmaların etkisi vardır. Farklı paradigmaların olması farklı insanların olduğunun göstergesidir. Farklı insanlar yaşadıkları dönem itibariyle düşündüklerinde, onları etkileyen paradigmadan dışarı çıkamazlar. Eğer bir insan yaşıyorsa, yaşama eylemini düşünerek yapar demektir. Eğer ortalıkta düşünen bir insan varsa bu o insanın paradigmasının olduğunun bir kanıtıdır. Farklı paradigmalar bilimin gelişmesinde etkiliyse “Bilim gereksizdir.” denilse bile; var olup ilerleyeceğinden bilim gereklidir.

Zaten insan tarihe dönüp baktığında; tarihteki insanların düşündüklerini bildiğinden şimdi kendisinin bu bilim seviyesine nasıl geldiğini bilir. Eğer tarihteki insanlar düşünmeseydiler ot gibi gelip ot gibi giderlerdi. Bundan dolayı tarihte düşünen insanlara baktığımızda; çoğu bir şeyler bulmuş, farklı paradigmalardan, farklı bilgilere ulaşmışsa, bu insanların düşündüğünü paradigmalarının olduğunu, dönemlerindeki bilimi paradigmalarıyla genişlettikleri ortada ise “Bilim vardır, gereklidir, gelişir, paradigmalardan etkilenir.” demek doğrudur.

Dikkat ettim de sürekli aynı yönde, dairemsi yoldan geçerek, tekrarlanmış adımlarda aynı şeylerden bahsediyorum. Sanırım kutupta dolaşıyorum. Yeter bence bu kadar daha yazardım ama bildiğiniz gibi kutuptayım ellerim dondu. 😀 Bilim Özgürlük İçin gereklidir.”

Evet aynen bu şekilde yazdım. Biraz değil baya bir hatam var ama olsun yoksa nasıl öğreneceğim. 😀

Bir Cevap Yazın