Doğaçlama Nedir?

Doğaçlamanın kelime anlamı hepimizin bildiği gibi; bir işi yaparken planlı veya plansız ardarda yapılan küçük etkinliklerin toplamıdır. Benim göre doğaçlama benim hareketlerimdir. Davranışlarım, konuşmalarım, giyimim kuşamım, mimiklerim herşeyim doğaçlamayı kullandığım yönlerdir. Hatta son zamanlarımda doğaçlamayı yemeklerimde bile kullanıyorum. Şimdi soracaksınız ‘Sen niye veya neden yemek yapıyorsun?’ diye. Bunun sebebi ben ailemle birlikte yaşamıyorum. Farklı bir evde yaşıyor ve barınıyor olmam.

Doğaçlamanın bir güzel yanı da dikkat çekici olması. Bunu yakın zamanda anladım. Gittiğim her yerde insanların gözüne fazla battığımı düşünüyordum. Fakat bir süre sonra bunların insanların hoşuna gittiğini fark ettim. Beni kıskananların düşünceleri farklı tabi ama kusura bakmasınlar, ben onların düşünceleri için kendimi ve davranışlarımı değiştiremem.

Bilgisayarın güzel olmasının sebebi yazılımın donanımı desteklemesidir veya yazılım farklılığıdır. Pardus’ta doğaçlama tabanlı bence. Şöyle düşünebiliriz; adı Pardus olan bir yemek düşünün, o yemeğe önceden ve hala da birileri tuz veya baharat katıyor. Bunları yapanlar farklı insanlar oldukları için bu olay içerisinde bir doğaçlama ortamı var. Bunun sebebi olarak yemeğin tadıda güzel oluyor. Belki sizde Ratatuy’u izlemişsinizdir. Oradaki büyük aşçının dediği bir sözü vardır. “Herkez yemek yapabilir ancak korkusuzlar kusursuz olur.” diyordu. Bizim yemeğimizde yapılışı da korkusuz olduğu için kusursuz.

Biraz fazla açmış olabilirim konumuzu. Burada bitirmek istemezdim ama bildiğiniz gibi ÖSS’de doğaçlama pek fazla işe yaramıyor. 12. sınıf değilim ama çalışıyorum. Çünkü hedefime ulaşmam lazım. Size kolay gelsin. 🙂

One thought on “Doğaçlama Nedir?

Bir Cevap Yazın