Blogculuk Akımı

İntenet ve blog yazarları derneğinin açılmasıyla aklıma müthiş bir fikir geldi. Blogculuk Akımı.blogculukakımı

Ben kendim çevreme bloglaşmayı yaymak için çalışmalarıma başladım bile! Önce bir tanıtım semineri sonra bloglaşma hızının artışını izlemek. İşte bu kadar.

Evet şimdi başlayım. ilk önce;
“Bir blog nedir?” ilk önce bu soruyu yanıtlamamız lazım…

“Blog, genellikle güncelden eskiye doğru sıralanmış yazı ve yorumların yayınlandığı, web tabanlı bir yayını belirtir. Çoğunlukla her gönderinin sonunda yazarın adı ve gönderi zamanı belirtilir. Yayıncının seçimine göre okuyucular yazılara yorum yapılabilir. Yorumlar, blog kültürünün çok önemli bir dinamiğidir; bu sayede yazar ve okuyucular arasında iletişim sağlanır. Bunun dışında, geri izleme (trackback) mekanizmasıyla, belirli bir yazı hakkında yazılan diğer yazıların belirlenebilmesi de mümkündür.

İlk bloglar elle yazılıp güncellenirken, bugün bu iş için özel yazılmış yazılımlar kullanılmaktadır. Bu yazılımlardan bazıları bir blog servisi sağlayıcı sitenin alt alan adları olarak yaratılabilen, bazıları ise kullanıcının kendi sunucusuna kurup çalıştırması gereken yazılımlardır.”(wikipedi)

Sonra ikinci sorumuz “Blog nasıl alınır?”

İlk olarak blog alabileceğiniz siteleri vermek lazım. Biraz reklam olcak ama olsun o kadarda;
bunlar blog alabileceğiniz genel siteler :

WordPress
Blogger
Plaxo
Blogcu
Xanga
vs.. daha çookk var ama bu kadarı yeterli.

Burdan bedava bir blog alıyorsunuz. Biraz bilgi sahibi olmak, birazda bilgisayar bilmek yeterli olacaktır.
Bundan sonra yapacak pek bir işiniz kalmıyor.

Konularına göre isim verebilirsiniz. Ben Pardus’la ilgilendiğim için blogumun ismini “Pardussaid” koydum. Genelde yazarlar kendi isimlerini kullanırlar örneği : saidsaid.xxxx.com gibi. Ve işlem tamam! Artık sizde bir blog sahibisiniz.

Tebrikler!

5 thoughts on “Blogculuk Akımı

  1. Evet güzel bir yazı hazırlamışsınız.Gerçekten blog herkesin bilmesi ve kullanması gereken bir internet hazinesi.

  2. merhaba ben murat.öncelikle başarılı bir blog yazmışsınız.tebrik ederim.ben yeni bir blogcuyum.sizden bir ricam olacaktı.blogunuzda bana link verebilir misiniz?belki çok fazla şey istiyorum ama birde blogumu izlerseniz sevinirim.bloguma göz atmak isterseniz : http://bilissim.blogspot.com
    cevabınızı bekliyorum

  3. Birçok insana kolay blog ortamı sağlayan bu platformlar güzel ortamlar. Ayrıca kendi blog sitesini oluşturmak isteyenler de artık WordPress ve Joomla gibi yazılımlarla 10 dakikada kendi sitelerini oluşturabiliyorlar. Dileyenlere bu konuda yardımcı olabiliriz.

  4. blogum aktifleşti diye mail geldi ancak sonrasında konu yazmak istiyorum ancak neyi nerden yapmam gerektiğini tam olarak bilemiyorum yardımcı olur musunuz lütfen!

Bir Cevap Yazın